Czy powyższe hasła nie brzmią podobnie? Tak! Ale czy można zachować zrównoważony rozwój bez troski o nasze lokalne środowisko? Oczywiście odpowiedź brzmi – nie. Dlatego zdecydowaliśmy się przyglądnąć naszemu otoczeniu w jakim stopniu realizowana jest zasada poszanowania środowiska przyrodniczego w miejscach naszego zamieszkania. Nasze podejście opiera się na znanej zasadzie określonej przez ONZ – myśl globalnie, ale działaj lokalnie.
Mając na uwadze nasz projekt zdecydowaliśmy się tym razem odwrócić nasze spojrzenie od odległych krajów z problemami gospodarczo-społeczno-ekonomicznymi, na które zawsze zwracaliśmy uwagę i przyglądnąć się naszej „małej ojczyźnie”.
Siódmy cel zakłada między innymi wprowadzenie do lokalnej polityki, programów mających na celu zachowanie zniszczeń w środowisku, które odbywają się w różnych skalach od globalnej do lokalnej. Wiemy, że w naszym kraju takie ustawy są, jednak ich egzekwowanie, to już inna kwestia.
Obecnym działaniem chcielibyśmy zwrócić uwagę naszej lokalnej społeczności – uczniów i rodziców, czyli mieszkańców na wszędobylskie śmietniska. Jest to problem dotykający każdego z nas, ponieważ to MY jesteśmy odpowiedzialni za takie, a nie inne zachowania. To MY wyrzucamy śmieci w lasach, czy w rowach przy drogach. To MY, nie potrafimy wyegzekwować wyrzucania papierów, puszek, butelek, czy plastików do specjalnych koszy od siebie nawzajem. W końcu, to MY powinniśmy zmienić nasze konsumpcyjne nastawienie.
Dlaczego? Niech poniższe fotografie będą odpowiedzią, a nie są to jakieś specjalnie wyszukiwane miejsca, tak NIESTETY wygląda nasze otoczenie.
Możesz zapytać Drogi Czytelniku, co możesz zrobić? To proste! Oto kilka pomysłów:
1. Noś ze sobą szmaciane torby zamiast brać plastykowe jednorazówki;
2. tu wpiszcie do 5-7 pomysłów!
No comments:
Post a Comment